Nezamestnanosť verzus pracovné ponuky na Slovensku

Trh práce je miesto, kde sa stretáva dopyt s ponukou a obchodovanou komoditou je pracovná sila. Zamestnávatelia ponúkajú prácu a uchádzači o zamestnanie si vyberajú najvhodnejšiu pozíciu z ponuky práce.

Trh práce na Slovensku ostáva aj naďalej stabilný. Miera priemernej evidovanej nezamestnanosti je 7,09%, čo sa považuje za relatívne nízku nezamestnanosť. Vývoj nezamestnanosti je zatiaľ priaznivý, okrem niektorých menej rozvinutých okresov. Najlepšie je to s prácou na západnom Slovensku.

Inštitút sociálnej ekonomiky však predpokladá, že v najbližšom období budeme svedkami ďalšieho mierneho nárastu nezamestnanosti, ktorý opäť vystrieda pokles. Prípadné úplne otvorenie ekonomického života na Slovensku, ako aj v okolitých krajinách, by malo byť sprevádzané nárastom zamestnanosti a súbežným poklesom nezamestnanosti.

Ďalším stimulom, pre slovenský trh práce, môže byť aj dočerpávanie zdrojov kohéznej politiky a prísun prvých peňazí z Plánu obnovy. Okrem toho môže pomôcť aj nastavenie politiky Európskej centrálnej banky a uvoľnenie úzkych miest v dodávateľských reťazcoch.

Počet voľných pracovných miest je v súčasnosti 79 018. Najviac v Bratislavskom kraji – 23 181 miest a najmenej miest v Košickom kraji – 3 678.

V súčasnosti je najväčší počet pracovných ponúk od januára 2022 v odvetviach: obchod, výroba, informačné technológie, administratíva, doprava, špedícia, logistika, ekonomika, financie, účtovníctvo, manažment, strojárstvo, elektrotechnika a energetika, bankovníctvo.

49% z januárových ponúk práce vyžadovalo stredoškolské vzdelanie s maturitou a 28% pracovných ponúk vyžadovalo stredoškolské vzdelanie bez maturity.

Aktuálne najrozšírenejšie pracovné ponuky pre stredoškolské vzdelanie: administratívny pracovník, operátor výroby, predavač, odborný predajca, obchodný zástupca, skladník, montážnik, robotník, pokladník, špecialista podpory zákazníkov.

Aktuálne najrozšírenejšie pracovné ponuky pre vysokoškolské vzdelanie: programátor, administratívny pracovník, finančný analytik, projektový manažér, IT analytik, softvérový inžinier, účtovník, IT konzultant, databázový analytik, učiteľ.

Ak sa na trhu práce nachádzate medzi skupinou uchádzačov o prácu, naša personálna agentúra je vám plne k dispozícii. Radi vám pomôžeme s prípravou na pracovný pohovor a nájdeme pre vás najvhodnejšiu pracovnú pozíciu podľa vašich požiadaviek a preferencií.

 

zdroje

https://www.employment.gov.sk

www.profesia.sk

Pošlite nám svoj životopis

Zaujala Vás táto pozícia? Neváhajte a pošlite nám Váš životopis už dnes.

Kontakt

The ONE s.r.o.

Jozef Herák – konateľ spoločnosti

Kde nás nájdete

Mliekarenská 10
821 09 Bratislava

Zavolajte nám alebo napíšte

Radi Vám odpovieme na všetky Vaše otázky.

The One s.r.o. © 2022 All Rights Reserved