Časté otázky na pracovnom pohovore

Zažili ste už množstvo pracovných pohovorov a aj tak úplne neviete ako na ne alebo naopak, máte málo skúsenosti s pohovormi? Nech je to akokoľvek, tento článok vám pomôže lepšie zvládnuť pohovory, ktoré vás čakajú. V článku sa dozviete, ako odpovedať na často kladené otázky a taktiež vám ozrejmime, čo o vás prezradia vaše odpovede na jednotlivé otázky.

Prečo by sme mali zamestnať práve vás?

Táto otázka je veľmi dôležitá. Ukáže, ako dobre dokážete presviedčať, aké je vaše sebavedomie a aká je vaša motivácia získať dané miesto. Pred odpoveďou sa zamyslite nad tým aké boli v inzeráte uvedené požiadavky na kandidáta a zhodnoťte, čo z požiadaviek spĺňate. Presne tieto zhodné body menujte v odpovedi na túto otázku. Ďalej spomeňte vaše pracovné úspechy a nejaké prednosti navyše, aby ste zaujali a odlíšili sa od ostatných. Dajte si však pozor na vymýšľanie. Ak si vymyslíte niečo, čo v skutočnosti neponúkate, skôr či neskôr sa na to príde.

Kde sa vidíte o 5 rokov?

Odpoveď na túto otázku má odhaliť vaše ambície a pracovné plány do budúcnosti. Správna odpoveď by mala byť komplexná. Vyhnite sa stručnej a nič nehovoriacej odpovedi na túto otázku. Je dôležité, aby ste ukázali, že máte chuť napredovať a posúvať sa v práci. Dajte si však pozor v prípade, ak si daná pracovná pozícia vyžaduje dlhodobého zamestnanca a je v určitej špecializácií, ktorú ovládate. V tomto prípade by ste mali vyjadriť chuť zotrvať v danej pozícií.

Prečo sa uchádzate o túto pracovnú pozíciu?

Touto otázkou zamestnávateľ zisťuje či vám na získaní daného miesta záleží a, či dobre rozumiete pracovnej náplni. Na základe odpovede na túto otázku vie zamestnávateľ filtrovať tých, ktorí sú na pohovore len náhodou a nie sú dostatočne motivovaní získať pracovnú pozíciu.

Na túto otázku sa môžete pripraviť už doma. Napíšte si na papier niekoľko dôvodov prečo by ste chceli pracovať na danej pozícii a taktiež si nájdite informácie o firme, ktorá miesto ponúka. Pri odpovedi môžete spomenúť aj výhody, ktoré firma ponúka, a tak ukážete potenciálnemu zamestnávateľovi, že máte prehľad o jeho firme. Pozrite sa aj na aktivitu firmy, najnovšie projekty a dosiahnuté úspechy. Ak sa vás na pohovore opýtajú, čo vás zaujalo z aktivít firmy, ľahko nájdete odpoveď.

Čo by sme mali v našej firme vylepšiť?

Toto je nepríjemná otázka, nakoľko nepoznáte interné procesy firmy. Odpoveďou na túto otázku ukážete, ako uvažujete a možno navrhnete niečo, čo sa neskôr vo firme aplikuje. Odpovedajte opatrne. Navrhnite malé zmeny a nekritizujte firmu za niektoré procesy. Odpoveď si premyslite pred pohovorom, pretože ak vás táto otázka zaskočí a nebudete vedieť odpovedať, nepomôže vám to pri získaní miesta.

Máte na nás nejaké otázky?

Toto sa vás na pohovore určite opýtajú. Keď neviete, čo sa opýtať, nepôsobí to dobre. Vzbudíte dojem, že nemáte záujem o túto pracovnú pozíciu. Preto si dopredu pripravte pár otázok o firme, pracovnom mieste a fungovaní vo firme. Váš priestor na otázky vznikne na konci pohovoru a opýtate sa to, čo ste sa nedozvedeli počas priebehu pohovoru. Váš priestor na otázky je taktiež dobrou časťou pohovoru na to, aby ste urobili dobrý dojem.

Toto sú otázky, ktoré s vysokou pravdepodobnosťou dostanete na pohovore. Okrem dobrých odpovedí na otázky je veľmi dôležitý aj prvý dojem. Dajte si záležať pri výbere oblečenia a úprave zovňajšku. Taktiež je dôležitá aj vaša nálada. Aj, keď je pohovor často stresujúci zážitok, snažte sa byť v pohode. Ak prídete na pohovor s úsmevom na tvári a s dobrou náladou, urobíte dobrý dojem. Držíme vám na pohovore palce, a ak by ste potrebovali pomôcť s prípravou na pohovor, obráťte sa na našu personálnu agentúru The ONE.

Pošlite nám svoj životopis

Zaujala Vás táto pozícia? Neváhajte a pošlite nám Váš životopis už dnes.

Kontakt

The ONE s.r.o.

Jozef Herák – konateľ spoločnosti

Kde nás nájdete

Mliekarenská 10
821 09 Bratislava

Zavolajte nám alebo napíšte

Radi Vám odpovieme na všetky Vaše otázky.

The One s.r.o. © 2022 All Rights Reserved